Darmowa dostawa do paczkomatu od 149 zł
Mały zaparzacz, duże możliwości! Elegancki, stylowy, a co ważniejsze bardzo praktyczny zaparzacz do kawy Hario V60 poleca się do parzenia na przelew! V60 i jego rosnąca popularność to wynik supermocy drippera to wyciągania najbardziej wysublimowanych smaków i aromatów zamkniętych w kawie. Najchętniej sięgają po niego miłośnicy kaw segmentu specialty.
Dripper do kawy V60 nazywany jest też często po prostu ekspresem V60. Nazwa nawiązuje do jego wyglądu – kształt litery V o kącie 60 stopni. Wewnętrzne boki mają również wewnętrzne wypukłości, które pomagają w przepływie powietrza podczas metody parzenia.
Kształt, konstrukcja i materiały użyte do stworzenia Hario V60 zostały tak dobrane, aby zapewnić optymalną ekstrakcję. Hario V60 występuje w wersjach ceramicznych, plastikowych, szklanych i metalowych. Niektóre materiały, takie jak miedź, charakteryzują się lepszą ekstrakcją, ponieważ V60 zatrzymuje więcej ciepła. Inne, takie jak plastikowy model V60, zostały zaprojektowane bardziej z myślą o osobach podróżujących, które chcą zabrać ze sobą mały i lekki ekspres do parzenia. Plastikowy Hario nie sprzyjają akumulacji ciepła, ale za to jest budżetową wersją ekspresu, dostępną dla każdego.
Generalnie zalecamy stosunek kawy V60 do wody:
6-8g kawy na 100g wody
Zalecany czas parzenia:
Nie istnieje jeden uniwersalny przepis na zaparzenie każdego typu kawy w dripperze. Zbyt wiele czynników ma wpływ na ekstrakcję kawy i jej ostateczny smak. Dlatego każdorazowo modyfikuj poniższy przepis pod kątem Twojej kawy. My przedstawiamy bardzo szybki i prosty sposób parzenia:
1. Przygotuj i podgrzej filtr
Umieść filtr stożkowy w dripie. Opłucz go gorącą wodą, równomiernie po całej powierzchni. Spowoduje to wstępne podgrzanie zaparzacza i pozbycie się papierowego posmaku z filtra, a także stworzy stabilne środowisko dla ekstrakcji kawy.
Zważ i zmiel kawę
2. Wsyp kawę do filtra
Postaw dripper na wadze. Wsyp 22 g zmielonej kawy na filtr. Wyzeruj wagę.
3. Pierwsze zalanie - blooming
Włącz stoper i zacznij wlewać gorącą wodę - 60 g wody. Wlewaj aż do nasycenia wszystkich fusów. Zalewając, wykonuj ruchy koliste. Kawa powinna zamienić się równomierna papkę. Przemieszaj łyżeczką fusy, aby upewnić się, że nie pozostały suche grudki.
4. Drugie zalanie
Gdy stoper wskaże 0:45 wlej drugą porcję wody. Przez ok. 30 sekund zalej do 200 g wody.
5. Drugie mieszanie
Przemieszaj fusy kolistymi ruchami w jedną stroną, a następnie w drugą stronę.
1. Młynek do kawy
Trudno sobie wyobrazić parzenie kawy w drippie, jeśli pijemy kawy i zależy nam na uzyskaniu pełnego smaku. Nie ma jednego zalecanego poziomu mielenia pod Hario. Poszczególne rodzaje kawy będą pełniej rozwijały smak przy różnym poziomie mielenia. Dlatego eksperymentowanie z mieleniem jest bardziej niż wskazane. I dlatego właśnie warto pomyśleć o inwestycji w dobry młynek.
Grubsze mielenie sprawia, że woda szybciej się przeleje. Dlatego konieczne jest wydłużenie czasu zaparzania, aby wydobyć pełnię smaku. Drobniejsze mielenie odsłania większą powierzchnię dla wody do zaparzania, dlatego kawa potrzebuje mniej czasu by osiągnąć pełną ekstrakcję.
Hario V60 poleca się do eksperymentów!
2. Czajnik z długą szyjką
Na drugim miejscu zdecydowanie wymieniamy czajnik z długą szyjką. Czy jest on konieczny? Absolutnie nie. Ale czy jest pomocny? Absolutnie tak. Czajnik z długą szyjką daje większą precyzję zalewania wody. Wykorzystanie klasycznego czajnika, z którego wylewa się duży i mocny strumień wody utrudnia przeprowadzenie równomiernej ekstrakcji kawy. Z kolei czajnik z długą szyjką ułatwia zalewnie wody delikatnym strumieniem i okrężnymi ruchami przez określony czas.