Logo KawaMac.pl
Darmowa dostawa - ikona

Darmowa dostawa do paczkomatu od 149

Kawa pochodzi z owoców. Kwasowość to nie zło.

Jeśli brazylijska mocno palona arabica jest Twoją ulubioną kawą, to pewnie kwasowość w kawie źle Ci się kojarzy. A gdyby kawa była wiśnią? No właśnie! Kwasowość jest czymś absolutnie naturalnym w kawie. Przeczytaj, skąd bierze się kwasowość w kawie i czy zawsze oznacza coś złego. 

Jaką lubisz? Nie kwaśną!

Na pytanie, jaką lubisz kawę, bardzo często słyszymy odpowiedź – tylko nie kwaśną!

🙏🙏🙏

 

I my to szanujemy. Jeśli takiej nie lubisz, to wybieraj kawy o słodkim profilu. Kawa ma być przyjemnością, więc nie zmuszaj się picia czegoś, co Ci nie smakuje.

 

Dzisiaj jednak spróbujemy Cię zachęcić do tego, abyś dał się przekonać na kilka łyków kawy o różnych kwasowościach. Nie dla tego, że kawa o wysokiej kwasowości to najlepsza kawa - jedyna prawilna. Ale dlatego, że kawa z segmentu specialty, to kawa o całkiem innym smaku, niż ta, którą znasz ze swoich codziennych rytuałów. A czasem warto spróbować czegoś innego.

kawa smutek emocje 1726214992

To skąd ten kwas?

Czy masz na myśli kwas, czy kwasowość?

🍋☢️🍋

 

Chociaż oba zwroty kojarzą się nam z podobnym odczuciem, to jednak w przypadku kawy ich obecność wynika z całkiem odmiennych czynników. Kwaśna kawa nie będzie pożądanym napojem. Ale kawa o wysokiej kwasowości to już zupełnie co innego.

 

Bynajmniej nie obiecujemy, że w kawie o wysokiej kwasowości z segmentu specialty zakochasz się od pierwszego łyka. Kubki smakowe przyzwyczajone do smaku „spalonej goryczki” pewnie odrzucą ten smak. Skrzywią się i zdezorientują… czy napój z posmakiem rabarbaru to dalej kawa??? Często trzeba dać tej miłości trochę czasu. I co ważne - wiele filiżanek kawy do testów, najlepiej parzonej na różne sposoby. Być może Twoje kubki smakowe nigdy nie odwzajemnią tej miłości. Warto jednak wiedzieć, że kwasowość może być oznaką najwyższej jakości w kawie. Dlatego poniżej tłumaczymy różnice dot. kwaśnej i kwasowej kawy.

kawa owoc 1723753649

Zły kwas w kawie

Niepożądany kwas w kawie może wynikać z kilku czynników. Poniżej zestawiliśmy najczęstsze przyczyny, które są powodem pojawienia się niedobrego kwasu w kawie. Czynniki, które negatywnie wpływają na smak i zapach kawy to:

  • Niska jakość ziaren kawowca – ziarna kawy zostały zebrane, gdy jeszcze były niedojrzałe albo posiadają liczne uszkodzenia wywołane przez insekty. Co więcej, ziarna kawy mogą być zagrzybione, a pleśń może się pojawić na każdym etapie od zbioru do przechowywania, w wyniku niezapewnienia odpowiednich warunków. Czy zagrzybione ziarna zostają poddane utylizacji? Chcielibyśmy wierzyć, że tak się dzieje. Niestety najczęściej trafiają do obiegu, jako ziarna niskiej jakości i są skupywane przez producentów kawy na całym świecie (nawet tych wprowadzających na rynek bardzo dobrze znane nam marki). Mocne palenie kawy ukrywa widoczne defekty. Niestety nie zmienia to faktu, że tego typu ziarna mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.
  • Nieprawidłowa obróbka – w znaczący sposób pogarsza jakość kawy. Ziarna mogą zostać poddane niewłaściwie przeprowadzonej fermentacji, w wyniku której dochodzi niekiedy do dochodzić gnicia ziaren i powstawania pleśni. Często ziarna bywają zmieszane z innymi ciałami obcymi (patyki, kamyki,  a nawet drobne elementy metalowe). Ponadto podczas procesu obróbki ziarna mogą ulec połamaniu, pęknięciu lub przecięciu, co bezpośrednio pogarsza walory smakowe  (ziemisty, brudny lub sfermentowany smak).
  • Złe przechowywanie kawy – ziarna zamknięte w opakowaniu bez wentyla lub przechowywane w bardzo gorących i wilgotnych warunkach psują się bardzo szybko. W paczce zachodzi proces utleniania się tłuszczów. Zjełczały tłuszcz może pokrywać powierzchnię ziaren i powodować kwaśny smak. I z tym właśnie smakiem bardzo często kojarzy nam się niedobry kwas w kawie. I słusznie – takiego kwasu unikajmy, jak przechodzenia pod drabiną na rozsypanej soli przez czarnego kota, który przeciął Ci drogę….
  • Nieczyszczony ekspres do kawy – lubisz parzyć kawę w ekspresie ciśnieniowym? A czy wiesz, że wiele modeli poza klasyczną wymianą filtrów wymaga także regularnego mycia mechanizmów wewnątrz ekspresu? Jeśli producent nie gwarantuje funkcji autoczyszczenia, lepiej otwórz ekspres i zobacz, co się dzieje w środku. Możesz być zaskoczony, jak bardzo ożywiło się jego wnętrze. Niestety zaniedbania w regularnym myciu sprzętu mogą znacząco wpływać na smak kawy. Dlatego ekspres myj regularnie!
  • Woda – o tym, że woda może zmienić smak kawy, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. To przecież ona stanowi główny składnik kawy. Jeśli woda z Twojego ujęcia w kranie jest twarda, jest w niej osad, który zmienia smak i zapach wody, to zmieni także smak i zapach kawy. Jeśli jesteś przyzwyczajony do picia mocno palonej (a nawet spalonej) kawy z ekspresu ciśnieniowego, wtedy gorycz kawy może zamaskować niedoskonałości wody. Ale jeśli będziesz chciał spróbować jasno lub średio palonych ziaren parzonych metodą przelewową, to tutaj niedoskonałości wody z pewnością popsują smak kawy.
  • Złe parzenie – zbyt długie parzenie kawy, nieodpowiedni poziom mielenia kawy w połączeniu z nieodpowiednią temperaturą wody może wywołać kwasowość. Niestety nie istnieje jeden powszechnie obowiązujący przepis gwarantujący „dobre” zaparzenie kawy. Najtrudniejsze, a zarazem najpiękniejsze w procesie parzenia kawy jest poszukiwanie własnego przepisu na uzyskanie pożądanego smaku kawy. 

Dobra kwasowość w kawie

A teraz o kwasowości w najlepszej i najpyszniejszej postaci - owocowej, soczystej i naturalnej. Kwasowości wydobytej z ziaren o doskonałe jakości. Takiej, która ujawnia się tylko i wyłącznie przy odpowiednim wypaleniu kawy i jej właściwym zaparzeniu. Tego typu kwasowość jest równie oczywistym połączeniem z kawa, co wisienka na torcie. Z resztą z wisienką ma dużo więcej wspólnego.

 

Owoce kawowca zaliczamy do pestkowców. Czy jadłeś kiedyś śliwkę albo wiśnię? Ale nie taką w czekoladzie, tylko świeżą? Czy był tam wyczuwalny kwas? Pewnie był. Zdziwiło Cię to? Pewnie nie. A wiśnia Ci smakowała? Nawet dojrzała, słodka wiśnia może być przełamana lekkim kwasem.  Przeszkadza Ci to? Pewnie nie.

A przecież ziarna kawy też pochodzą z owoców pestkowych. Potocznie nazywamy je wisienkami kawowca -  WISIENKAMI! 🍒 Wisienka i kwasowość jest więc połączeniem równie naturalnym co fish and chips, albo gin and tonic. 

 

To dlaczego kwasowość źle nam się kojarzy? Bo najczęściej kwasowość kojarzymy z kwasem, który wynika z niskiej jakości ziaren, złej obróbki lub złego parzenia kawy. Poza tym przez długie lata na naszych półkach sklepowych dominowała kawa mocno palona, dlatego smak kawy jednoznacznie kojarzymy z goryczą. A niestety mocna gorycz w kawie nie jest pożądanym smakiem. Dlaczego producenci tak chętnie sięgają do metody mocnego palenia kawy? Bo pozwala zakryć wszelkie wady i defekty ziaren. Poza tym gorycz dużo łatwiej jest złagodzić mlekiem i cukrem. Kto pije kawę z mlekiem, bo czarna jest za mocna? Ręka do góry! 

ziarna kawy jagody 1725481498

😵Smak czarnej kawy naprawdę może zaskoczyć!

 

🍓Czarna kawa może mieć zapach rozmarynu, bergamotki, truskawki lub śliwki.

 

🍋Czarna kawa może mieć posmak wiśniowy, cytrynowy, limonkowy, truskawkowy, jagodowy czy wiśniowy.

 

🫖Czarna kawa może mieć aromat herbaciany z tylko minimalnie wyczuwalną goryczką w tle.

 

☢️Czarna kawa nie musi być spaloną kawą.

 

☕🟰🍊🍋🍈🍇🍓Czarna kawa może mieć owocową kwasowość.

 

💚I to jest całkiem naturalne!