Logo KawaMac.pl
Darmowa dostawa - ikona

Darmowa dostawa do paczkomatu od 149

Kawa z Kuby – słodki profil kawy zmieszany z goryczą komunizmu.

Intensywna, aromatyczna kawa z Kuby jest naprawdę wyśmienita. I chociaż profil kawowy ma typowo słodki smak, to wyrazistą gorycz potęguje fatalna sytuacja plantatorów kawy na Kubie. Komunizm.

Podstawowe fakty o kawie z Kuby

  • 🍬Profil kawy – kawa o słodkim profilu. W smaku wyczuwalne mogą być nuty orzecha, karmelu, kwiatów, a nawet pieprzu
  • Ok. 90% produkcji stanowi kawa Arabica. Robusta – 10%
  • ☕Główne odmiany kawy – Typica, Bourbon
  • 🇨🇺 Kawa to produkt racjonowany na Kubie. Państwo twierdzi, że zabezpiecza obywatelom dostawy dotowanych racji żywności. W rzeczywistości jest całkiem odwrotnie. Kubańczycy mają do własnej dyspozycji bardzo małe ilości kawy.
  • Cafecito – najpopularniejszy napój kawowy na Kubie. Słodzone espresso zaparzone z drobno zmielonych ziaren kawy kubańskiej i cukru. Cafecito to nie wybór. To jedyny sposób, aby cieszyć się czymś przypominającym espresso, gdy komunizm racjonuje żywność.
  • 💰Kawa z Kuby jest droga, głównie przez fatalną sytuację gospodarczą Kuby. Wysoka cena nie przekłada się na jakość życia mieszkańców, którzy żyją w fatalnych warunkach.  
kuba symbole 1723753573

Idealne warunki do uprawy kawy na Kubie

🌎⛈️☀️🌱Karaiby to region żyznej glebie, wilgotnym klimacie i obfitych opadach deszczu. Kawowce rosną tutaj w warunkach wysokiej wilgotności, dlatego ziarna stosunkowo długo dojrzewają. Dzięki temu efektywniej gromadzą kofeinę oraz związki aromatyczne. W rezultacie kawa kubańska to kawa bardzo aromatyczna.

 

W ostatnich latach plantatorzy kawy borykają się z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nadmierne opady deszczu przeplatane okresami długich susz nie sprzyjają uprawom i przekładają się na wysokie ceny kawy.

Mały shot – to nie wybór. Efekt komunizmu

Mit o tym, że picie kawy w małych ilościach to samodzielny wybór Kubańczyków niestety dalej znajduje wielu entuzjastów. Mniejsze filiżanki pomagają zachować temperaturę i smak kawy, ponieważ napój jest wypijany szybko, zanim zdąży wystygnąć…

 

Prawda jest taka, że to państwo racjonuje podstawową żywność, łącznie ze spożyciem kawy. Każda rodzina posiada książeczkę reglamentacyjną, która pozwala na zakup w miesiącu 3 kg cukru, 6 jajek, 7 bułek, 1 mydło na rodzinę. Oczywiście pod warunkiem, że jakikolwiek towar jest dostępny na półkach sklepowych. Mleko – tylko dla dzieci i starców. Kawa…. w takich ilościach, że w ciągu całego miesiąca możesz wypić zaledwie kilka małych shotów.

 

Dlatego tak popularna stała się mała i słodka cafecito.

Cafecito - jak przyrządzić?

Kawa po kubańsku, to kawa mocna i bardzo słodka.

Słodzone espresso wykonane z drobno zmielonych ziaren kawy kubańskiej i cukru.

 

Możesz je przyrządzić z użyciem tradycyjnego ekspresu ciśnieniowego lub kawiarki. Kawa powstaje przez słodzenie shota espresso cukrem demerara podczas procesu parzenia kawy. Istnieją różne odmiany tej metody. Zmieszanie kawy z białym cukrem, tworzy słodką pienistą piankę „espumita”. Po przelaniu całej kawy do filiżanki pianka unosi się do góry.

 

W kubańskich warunkach cafecito wypijesz na stojąco przy ladzie. Częstym dodatkiem do cafecito jest rozmowa z sąsiadem przy ladzie, nawet jeśli widzisz go pierwszy raz w swoim życiu.

Kuba. Komunizm. Kawa.

❌🚫❌Komunizm odpowiada za wiele nieszczęść. Kuba i jej problemy są jednym z kolejnych przykładów potwierdzających, jak system może rujnować kraj i jego mieszkańców.

Na kartach historii kawy, Kuba odgrywała bardzo ważną rolę. W pewnym momencie dziejów kawowej historii była nawet topowym graczem.

 

Produkcja kawy to nadal ważna gałąź kubańskiego przemysłu. Jednak Kubańczycy zatrudnieni na plantacjach żyją w skrajnym ubóstwie. Obecny rząd odbiera plantatorom ich zyski. Kiedyś tak nie było.

 

Pierwsze ziarna kawy trafiają na Kubę pod koniec XVIII w. Dzięki ciężkiej pracy i sprzyjającym warunkom pogodowym te kawowce mogły się rozwijać. Duży odsetek kubańskiej ziemi był wtedy zalesiony, co dawało doskonałe warunki do uprawy. Plantacje powstawały w różnych częściach Kuby, a wraz z plantacjami rozbudowywano domy, w których mieszkali robotnicy. W XIX i XX w przemysł kawowy na Kubie to najszybciej rozwijająca się gałąź rolnictwa. Powstało aż 171 plantacji. Ziarna te należały do ​​marek premium i osiągały najwyższe ceny na światowym rynku kawy. Kawa była eksportowana głównie do Europy.

 

Rewolucja kubańska.

Rewolucja zmieniła wszystko. Rozpoczęła się w 1953 r. Zaczęto wmawiać mieszkańcom, że chodzi o rozdzielenie bogactwa ziemi, aby rozłożyć go równo pomiędzy obywateli. Ówczesna korupcja, hazard, przestępczość pomogła władzom w objęciu władzy. Obywatele widzieli w rewolucji powiew zmian. Stało się, jak się stało. Kraj przeszedł w stronę komunizmu i wszystko stało się własnością państwa komunistycznego. USA nałożyło embargo na produkty z Kuby, co bardzo spowolniło gospodarkę. ZSRR wspierał Kubę, ale wraz z upadkiem 1988 roku, skończył się import kawy do Kuby. Cena ziaren poszła mocno w górę.

 

Rynek kawy na Kubie dzisiaj

💲🥺Fatalna sytuacja na rynku kubańskim trwa do dzisiaj.

 

Kubańscy plantatorzy kawy stoją przed coraz większą liczbą wyzwań. Niekorzystne warunki pogodowe  - obfite opady deszczu przeplatane suszami. Fatalne warunki drogowe. Brak dostępu do nowoczesnych technologii rolniczych. Bieda. Ziarna kawy kubańskiej w dalszym ciągu są dużo droższe od kawy z innych krajów.